Kuchenne porady

JAK DOBRAĆ SZKLANKĘ DO PIWA? KRÓTKI PORADNIK

Sklep DELHAN.PL •

Na pewno słyszałeś już, że dzisiaj obchodzimy Dzień Piwa, ale czy wiesz, jak dobrać szkło do konkretnego rodzaju piwa? Kiedy używamy pokali a kiedy szklanek do tego złotego trunku? Jeśli nie, to się dobrze składa, ponieważ z tej okazji przygotowaliśmy krótki poradnik. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się kilku najważniejszych informacji o podstawowych rodzajach piw oraz będziesz potrafił dobrać odpowiednie szkło. Sprawdź przeznaczenie szklanek czy pokali i sprezentuj komplet miłośnikowi tego rodzaju alkoholu, a na pewno będzie w siódmym, piwnym niebie! 😉 

Na dobry początek

IPA to rodzaj mocno chmielonego, aromatycznego piwa z wyczuwalną goryczą. Jet ono lekko mętne, przez co nie jest idealnie przejrzyste. Z tego powodu szklanki do tego typu piwa są bardzo charakterystyczne. Słupkowe zwężenie podstawy i trapezowy kształt szkła podkreślają barwę szlachetnego trunku. Specyficzny design sprawia, ze kolor piwa jest uwydatniony, a sama szklanka jest bardzo wygodna. Ten model dobrze sprawdzi się również w przypadku kraftowych lagerów.
Pokal to szkło o pękatym, kulistym kształcie. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre szklanki do piwa znajdują się na nóżce, to już spieszymy z odpowiedzią. Taki rodzaj szkła zapewnia dłuższe utrzymanie niskiej temperatury napoju, a do tego dochodzą walory estetyczne – forma kieliszka jest zgrabniejsza i bardziej elegancka od szklanki. Pokale najczęściej wykorzystuje się podczas degustacji piw rzemieślniczych. Zasadą jest, że im bardziej kulisty kształt kieliszka, tym lepiej prezentuje się piwo ciemne, cięższe, a smukły i podłużny nada się do lekkich i jaśniejszych piw.

Coś wyjatkowego


Z kolei Snifter jest najbardziej kulistym, pękatym pokalem zarezerwowanym do najciemniejszych piw. Jego kształt bardzo przypomina kieliszek do koniaku i jest on idealny do ciężkich i głębokich aromatów, np. korzennych czy czekoladowych. Szeroki wylot pozwala poczuć wszystkie nuty składające się na różnorodność piwa i wręcz „zanurzyć się” w bogactwie smaków i zapachów. Jeśli jednak nie jesteś fanem pokali, wybierz specjalną szklankę do ciemnych piw. Jest to niskie szkło z nieco węższym dołem, które delikatnie przechodzi w szerszą część górną. Taka budowa szklanki pozwala skumulować aromaty i podkreśla bogaty smak trunku. Wzmacniany rant i stabilne dno spodoba się wszystkim piwoszom lubiącym solidne wykonanie. Dodatkowym plusem takiego szkła jest duża wygoda podczas trzymania napoju. Wyjątkową propozycją dla każdego prawdziwego miłośnika dobrych piw jest kieliszek degustacyjny. Jego kształt został tak zaprojektowany, aby maksymalnie wyeksponować zapach, smak i kolor każdego złotego trunku. Długa nóżka ułatwia mieszanie i izoluje ciepło dłoni, które nie wpływa na temperaturę piwa. Z kolei podwinięty rant podtrzyma małą ilość piany, co pozwala ocenić jakość degustowanego alkoholu.

Klasyka


Jeśli jesteś początkującym piwoszem, wybierz uniwersalne szklanki do piw pszenicznych i typu lager. Jest to wysokie, smukłe szkło, które sprawdza się najlepiej w przypadku takiego typu piwa. Bardzo podobną propozycją jest szklanka z serii Chill o prostej, funkcjonalnej estetyce. Jest to również najczęściej wybierana szklanka do gastronomii lub jedna z pierwszych pozycji w domowym barku. Wszystkie wymienione cechy posiada również szklanka typu shaker. Charakteryzuje się ona prostym kształtem, który zwęża się przy podstawie. Ich niewątpliwym plusem jest klasyczny kształt, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Można w nich serwować wszystkie rodzaje piwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *