Kuchenne porady

GRZANIEC – IDEALNY SPOSÓB NA JESIENNE WIECZORY

Sklep DELHAN.PL •

Początki grzańca sięgają już VIII wieku przed naszą erą. Pierwsze wzmianki o aromatycznym trunku znajdujemy w „Odysei” Homera, gdzie znajdziemy historię bogini, która ów trunkiem oszołomiła załogę Odyseusza. Grzane wino w tamtych czasach było najwykwintniejszym napojem w Europie, często gościło na stołach starożytnych Rzymian.

Pierwszy przepis natomiast znajdujemy w średniowiecznej angielskiej książce kulinarnej z 1390 roku “The Forme of Cury”. Bazą do sporządzenia tego trunku było czerwone wino, cukier, mielony cynamon, imbir, pieprz, gałka muszkatołowa, kardamon i goździki. Z czasem popularność grzańca rozprzestrzeniła się nie tylko na całą Europę, ale i świat. Przygotowując grzane wino w zaciszu swojego domu warto sięgnąć po regionalne receptury i przeznaczone do niego kamionkowe kubki. Zwykłe szklanki czy kieliszki nie będą odpowiednie dla tego trunku.

Nasz ulubiony przepis na grzane wino:

SKŁADNIKI 

– 1 PORCJA

– 250 ml czerwonego wina

– 1 łyżka cukru lub syropu malinowego

– 1/2 łyżki miodu

– 1/2 łyżki cukru wanilinowego

przyprawy: cynamon, gwiazdka anyżu i 2 goździki.

opcjonalnie: 1 kardamon, 1 plasterek pomarańczy, 25 ml czerwonego martini lub likieru pomarańczowego

Można również użyć gotowej przyprawy do grzańca.

PRZYGOTOWANIE

Wszystkie składniki oprócz pomarańczy umieścić w garnku i podgrzewać na wolnym ogniu, aż wino zacznie delikatnie parować, ważne, aby nie gotować. Następnie odstawić z ognia i włożyć plasterek pomarańczy.

WSKAZÓWKI

Jeśli mamy już wybrany przepis, warto zaopatrzyć się w dedykowane akcesoria do grzanego wina.

Kamionkowe naczynia użytkowe mają spełniać określone funkcje, charakteryzują się wyjątkową trwałością, a także odpornością na przesiąkanie cieczy. Bez obaw możemy podawać w nich domowego wyrobu alkohol w tradycyjnym stylu. W naszym asortymencie znajdziecie szeroki wybór kubków do grzanego wina z uchem lub bez. Grube ścianki, które zatrzymują ciepło pozwolą na zachowanie pożądanej temperatury i smaku napoju na dłuższy czas.

Tradycyjna forma i design kubków z kamionki pozwolą stworzyć klimat i odpowiedni nastrój na jesienno- zimowe wieczory. Bez względu na to jaki przepis wybierzecie Wasza kuchnia wypełni się aromatem przypraw, który zapewne pomoże zapomnieć o szaro – burej pogodzie za oknem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *